Stručná historie ŠMF

ŠMF jako taková se narodila s první akcí LŠMF v roce 1988 v Herlanech u Košic. Tehdejší organizátoři vymysleli akci pro nadané středoškoláky, pustili se do organizace a pozvali na 300 středoškoláků. Ze 134 přihlášených nakonec 36 vybraných skutečně mohlo na ŠMF přijet.

Mezi středoškoláky se ŠMF rychle stala kultovním táborem. Kdo se účastnil matematické či fyzikální olympiády, ten se dříve či později o ŠMF dozvěděl. Organizátorský tým se však dvakrát zcela rozpadl a organizování ŠMF tak bylo postupně na tři roky a na jeden rok přerušeno. Vždy se však našli noví organizátoři, kteří chtěli, aby tradice pokračovala.

V roce 1997 proběhla třetí obnova ŠMF. Mezi organizátory byli například Martin Mareš a Jiří Fiala, dnes oba výzkumníci a učitelé na matfyzu. Od té doby funguje ŠMF dodnes. Díky velké oblibě účastníků se mezitím rozrostla o několik dalších neoficiálních akcí, které si organizují účastníci sami. K Letní a Zimní tak dnes patří také De...ace, Kroměřížská ŠMF, Jarní ŠMF a Podzimní ŠMF.

V duchu první ŠMF se i po 25 letech stále snažíme, aby zvídaví středoškoláci, kteří k nám přijedou, našli na šmfku krom vzdělání také porozumění a kamarády a aby odjížděli se stejným nadšením, jako tehdy. Právě díky jejich nadšení fungujeme dál – i když to dá zabrat.

ŠMF před více než 25 lety

Minihra Máš rád čísla? Pracuješ rád hlavou? Nevadí ti špína? Usneš kdekoliv? Máš silný a nezdolný charakter? Nebojíš se trochu si zasportovat? Máš neomylnou mušku? Je tvůj taneční styl ladný a elegantní? Jsi rád středem pozornosti? Věříš na lásku na první pohled? Cestuješ rád nalehko? Víš, že alkohol za volant nepatří? Nudíš se občas při čekání na autobus? Máš rád pestrý a bohatý jídelníček? Nebo jsi spíše vegetarián? Připadáš si na vrcholu evolučního řetězce? Víš že jsou věci, o kterých se nežertuje? Čeho se v životě nejvíc bojíš? Dokážeš v sobě vzbudit zápal pro věc? Věříš v křemíkové nebe? Orientuješ se na síti? Jsi fanouškem Applu? A co na to Charlie a jeho andílci? Sympatizuješ s ochránci zvířat? Upíři nebo zombíci? Nebo nějaká jiná strašidla?